Google ile arama
Haritadan Firma Ara
  Veteriner Hekim Ender Er  
 
 
  Fikir Köşesi
  Tüm Yazılar
  Tüm Yazarlar
  Yazarın Tüm Yazıları
  Tüm Şiirler
  Yazarın Özgeçmişi
 
 
  Erkek Kedi Ne Zaman Koku Bırak...
  Ergenliğe erişen erkek kediler evin ve bahçenin çeşitli yerlerine spreyleme şeklinde koku ...
  Yazının Devamı »
 
 
 
 
izlenme: 1768 
|
sonraki yazı
Tavuk ve köpek gerçeği
Ağaoğlu
Köpek beslemeye başladığınızda artık algınızda seçicilik başlayacak ve kedi veya köpeğiniz ile ilgli çevrenizde olan bitenleri görmeye başlayacaksınız. Muhabbetleriniz bile değişecek. Hayvansever insanlarla daha çok bir arada olacağız. Bu muhabbetler arasında besleme ilgili en sık yapılan uyarılar tavuk eti ile ilgli olacaktır. Çevremizi mutlaka kulak ardı etmeyeceğiz ama işin ehli olanlardan yardım almayı unutmayın. Veteriner hekimlerinizi bu konuda sık sık rahatsız edin, kulaktan dolma bilgiler ile küçük dostlarınızı tehlikeye atmayın.
Tavuk Eti Köpeklere Zararlı Mı? bu soruyu ve bir çok aklınızdaki soruyu konusunda uzman kişilere sormanızda fayda var. Bir göz doktoruna nasıl diş hastalıkları sormuyor, iç hastalıkları uzmanı ortopediye nasıl karışmıyorsa veteriner hekiminizin de ilk önce kedi köpek hekimi olup olmadığını sorgulayın. Daha sonra var ise uzmanlık alanını öğrenin. Doğru hekim zaten sizi uzmanına yönlendirecektir.

Ucuz Protein Kaynağı Tavuk


Köpeklerde bir çok alerji çeşidi vardır. Ama klinik vakalar arasında da en çok gıda alerjisi olan Tavuk alerjisi gelmektedir. Bunun nedeni, en başta tavuğun ucuz bir protein kaynağı olmasıdır. Kolay ulaşılabilir, insanlar tarafından da çok tüketilir, bol bol verilir.
Bol bol verilen tavuk karın doyuruyor ama yanında pilavı, garnitürü, yoğurdu, sebzesi olmaz ise ve bunu da köpeğiniz için de dengeleyemezseniz yüksek proten dieti nedeniyle alerji açık hale gelir. Bazen hayvan sahipleri şaşırıyor, köpek pilav mı yermiş diye. Tek yönlü beslemek doğru değil. Yani beslenmede denge gerekiyor. Labrador, dalmaçyalı, cocker’lar, Alman Kurtları, albino ve beyaz ırklar genetik olarak deri hassasiyeti olan ve alerjiye en yatkın ırklardır.

Yavrulara Tavuk Eti Köpeklere Zararlı Mı? diye sorarsanız, özellikle erken sütten kesilen yavrularda yeterli barsak gelişimi şekillenmediği için allerjenler kana karışır ve alerjik tepkiler, karın altında içi sıvı dolu küçük yaralar şekillenir. Özellikle ince barsakta bulunan koruyucu bariyer alerjenlerin kana karışmasını, sistemin korunmasını sağlar. Bu yapıyı bozacak herşey, alerjilerin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Çabuk Bozulan Bir Gıda Tavuk

Tavuk bizlerin de kullandığı üzere çabuk bozulabilen bir gıda. Bu nedenle yaz aylarının ortasında alerjilerin görülme sıklığı da artar. Bu konu ile ilgili bilimsel bir araştırmaya rastlamama rağmen saha çalışmalarında gözlemlediğim kadarıyla, yaz aylarında köpeğimizin önünde kalan sıcakta bozulmuş tavuk eti, köpek tarafından uygun zamanda yenildiğine gıda zehirlenmesi ile birlikte alerji oranı çok fazla yükseliyor. Yaz-bahar aylarında ayrıca ağaç polenlerinin artışı da polen alerjilerini de tetikliyor. Polen alerjisi ile gelmiş bir köpek tavuk eti suçlamasına maruz kalabiliyor.
Alerji sadece yaz aylarında görülmez yılın her ayında alerji ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Köpeğinizin tavuk etine karşı alerjisi tespit edildiyse yılın her vakti bu alerji tehlikesi karşınızdadır.

Kaşınma, Isırma, Tüy Dökülmesi ve Yara

Tavuk etini vücudun ihtiyacından fazla tüketen köpeğimizde şekillenen alerji vücudun bazı bölümlerine kaşınmalara yol açar. Bu kaşınmalar ısırmalara, daha sonra tüy dökülmesi ve yaralanmalara yol açar. Baş ve kuyruk bölümünde kepekli yada boyun ense bölümünde nemli ülseratif yaralar oluşabilir. Klinik vakalarında yapılan incemelerimde daha çok kuyruk kökü ve arka bacak yanlarında yaraların ıslak, nemli, kızarık bir şekilde oluştuğu görülmekte.

Tavuk Alerjisi Her Köpekte Yoktur

Tavuk alerjisi her köpekte görülmesi mümkün değildir. Köpeğinizin tavuk dışında et, süt, yumurta, domates, mısır, polen, ot, çimen, küfler, böcekler, toz, akarlar, yün, yada bir çok bitki çeşidine karşı alerjisi olabilir. Hatta tavuklu bir mamanın alerji yaptığını düşündüğünüz sırada asıl alerji yapanın mamanın içindeki katkı maddeleri olabilir.
Köpeğiniz sadece tavuk alerjisi olmayabilir. Teşhis için deri ve kan yolu ile bazı testler yapılabilmektedir. Deri ile yapılan test deri altına enjekte edilen alerjenlerin tepkilerinin tespitinden oluşmaktadır. Bu test biraz sınırlı bir test olmakla birlikte tüm alerjenlerin deri altına enjekte edilmesi imkansızdır. Kan testleri deri testlerine göre daha başarılı olmaktadır. Türkiye’de kan yolu ile alerji testi yaptırabileceğimiz bir laboratuar olmaması nedeniyle alınan kan örnekleri, takipçi veteriner hekimler tarafından yurtdışına gönderilmektedir. Son zamanlarda Amerika’da bulunan bir laboratuardan yardım almaktayız.
Teşhise yardımcı amaçlı hızlı test kitleri de bulunmaktadır. İmmunglobulin E seviyesinin kontrol edilmesi alerji hakkında bilgi vermektedir.

Kaynak: www.petgunlugu.com

Tavuk alerjisi tespit edilen bir köpekte en iyi tedavi yöntemi tavuk ve ürünleri içeren bir diet sunmamaktır. Çoğu kez alerji olarak gelen bir köpek hiç bir laboratuvar muayenesinden geçmeden tavuk alerjisi olmuş tavuk yedirmeyin size kuzu etli mama verelim olarak çıkar. En pahalı non lerjen mama da verilse gerçek alerjen tespit edilmeden sorun çözülmeyecektir. Bir çok alerji tedavimde tavuklu olduğunu bile bile verdiğim en az premium (orta kalite) mamalar düzenli kullanıldığında alerjinin iyileşmesine yardımcı olmuştur. Burada asıl sorun dengesiz beslenme ve yüksek proteindir.

 
Sinpaş
 
 
 
 
 
Eklenme Tarihi: 29/08/2016
 
 
Yazıyla ilgili tüm hukuki sorumluluk yazara aittir.
 
 
geri dön
sayfa başı
tüm yazılar
yazdır
tavsiye et
|
sonraki yazı
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları İstanbulBurada.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Yazıya Yorum Bırakın
  ...  
 
şĞİ, 03/09/2016  
 

  Tavuk mu köpekten, köpek mi tavuktan?  
 
Hakan ak, 03/09/2016  
 


  SON EKLENEN YAZILAR
Tavuk ve köpek gerçeği 29/08/2016
Erkek Kedi Ne Zaman Koku Bırakır? 26/08/2016
 
 
tüm yazılar